„ M Ű H E L Y  A  V I L Á G R A ”

Műhelyvilág Alapítvány - Népi kézműves termékek Webáruháza

Agyagozás

Technikák bemutatása

Kézi formázás

Egy maroknyi agyagot egyik tenyerünkbe tesszük, majd középen a másik kéz hüvelykujjával bemélyítjük, míg el nem érjük az edény tervezett mélységét. Az agyagot forgatva az edény falát folyamatosan vékonyítjuk, formázzuk.

Felveregetéses technika

A megformált, de még vastagabb edényfalat alakítjuk tovább kívülről történő ütögetéssel, amihez rövid deszkát, ütőfát használhatunk. A falat úgy vékonyítjuk, hogy közben belülről felfelé húzzuk a felszabaduló agyagot. Ez a módszer a korongozás előfutára.

Hurka vagy spirál technika

Egyenletesre sodort hurkákból spirál alakban egymásra helyezett agyagcsíkokból építjük fel az edényt. Kisodort hurkákból építjük fel, amit spirál alakban helyezünk egymásra. A hurkákat folyamatosan egymáshoz kell rögzíteni. Ha szintenként egy hurkából dolgozunk vízszintes elrendezésű lesz az edényünk, spirális felépítésű, ha egy szinten 'több' hurkából készül. Ha az előző sor külső felére tesszük a hurkákat, kifelé tart a fal, így öblösödik, belülre téve pedig szűkíthetjük.

További technikák

  • Agyagintarzia
  • Lapokból, téglákból építés
  • Préselés
  • Öntés
  • Korongolás

Folyamatleírás

  1. Az agyagot előkészítjük: szeleteljük, keverjük, finomítjuk
  2. Formázás kézzel vagy korongon
  3. Az agyag kiégetése
  4. Díszítés
  5. Végleges égetés

Mintázás: hengerítés, gömbölyítés, lenyomtok készítése, lapítás, agyagplasztika, cserépjátékok
Felrakási módok: agyaggömb szétnyomkodása, agyaglap terítése formára, klb. felületre, építés agyaglapokból, hurkás felrakás
Díszítés: karcolás, benyomkodás, lenyomat, fazekas festés ecsettel, írókázás

A felület festése, díszítése történhet különböző kerámiazománcokkal, akril vagy temperafestéssel, üvegfestékkel fedéssel, lakkfilccel.

Mentori segítség: Kodolányi Borbála fazekas

Webáruház virtuális kosár Kosárba: