„ M Ű H E L Y  A  V I L Á G R A ”

Műhelyvilág Alapítvány - Népi kézműves termékek Webáruháza

Mézekalács készítés

Technika bemutatása

Az első iparszerűen űzött sütőcukrászati tevékenység a mézeskalácsipar volt. A méz sokkal olcsóbb és gyorsabban beszerezhetővé vált, mint a cukor. Feltételezhető, hogy a mézeskalácsosság egyidős a méz használatával. Az egyiptomi piramisokban nemcsak méz, hanem mézes tészta maradékot is találtak. A mézeskalács nyersanyagai: méz, liszt, porcukor, tojás, őrölt fahéj, szegfűszeg.

Az összetevők összegyúrása után, hűvös helyen pihentetjük, kilapítjuk, majd formázzuk. A formázás történhet: kézzel, szaggató formákkal, ütőfával. A mézeskalács jellegzetességét a hozzáadott méz adja.
A mézeskalács, sütés közben megnő, így legalább 2-3cm hagyjunk a sütőlapon az egyes darabok között.
A legegyszerűbb íróka készítése: 1 tojásfehérje, 15-20 dkg átszitált porcukorból készül. Népi motívumokkal díszíthetjük az elkészült kalácsokat. Ha színes, írókákat szeretnénk a gél állagú festékek használata a legkényelmesebb.
A terülő mázhoz először kontúrozással kialakítjuk a kívánt mintát az írókával, majd kanállal vagy ecsettel felhordjuk a terülő mázat. Választhatjuk a wet-on-wet vagy „máz a mázban” technikát is, ekkor nem kell várni, hogy a terülő máz megszáradjon.

Ajándékként adhatjuk bárkinek nem csak ünnepek alkalmával. Ahogy Mikszáth Kálmán mondta: "A mézeskalács öröm, öröm annak, aki kapja és öröm a készítőnek is."

Folyamatleírás

  1. A tésztát 70 dkg lisztből, 30 dkg porcukorból, 4 egész tojásból, 4 evőkanál mézből, 5 dkg margarinból, egy kávéskanál szódabikarbónából és egy evőkanál őrölt fahéjból állítjuk össze.
  2. A tésztát összegyúrása után pihenjünk egy órát.
  3. A már összeállt tésztát nyújtás után kiszúró formákkal formázhatjuk, majd 180 fokos sütőben 5-8 perc alatt süthetjük készre.
  4. Ha kihűlt, rajzolással, írással díszítjük. A mézeskalácsot tojáshabbal, színes cukorkákkal vagy még a sütés előtt a formára illesztett dióval, mogyoróval, mandulával, tök- vagy szezámmaggal megszórva díszíthetjük.
    Egy tojásfehérjét 15 dkg porcukorral és 1-2 csepp citrommal kell felvernünk. A fehér masszát töltsük nejlonzacskóba, és a zacskó lecsípett végével fessük meg a süteményt.
  5. A süteményt tizenöt perc szárítás után akár csomagolhatjuk is.

Díszíthetjük a mézeskalácsot:

  • Fehér cukormázzal: Egy tojásfehérjét, 20 dkg porcukorral verjük fel, majd adjunk hozzá néhány csepp citromlevet, keverjük kemény habbá, olyan legyen az állaga, mint a tejföl. A nejlon zacskóba tesszük, és ezzel díszítjük a kisült figurákat.
  • Fehér cukormáz-bevonattal: A cukormázat lágyabbra keverjük ki, 1 evőkanál citromlevet adunk hozzá. A figurák egész felületét bekenjük vele, a figurák körvonalait rajzoljuk meg először, utána terítjük el az egész felületen. Ecsettel különböző mintákat rajzolunk rá, különböző színekkel.
  • Színes cukormázzal: Színes cukormázzal kontúrozhatjuk, bevonhatjuk a mézeskalács figurákat. Használhatunk ételfestékeket, a pasztell színekhez a gél/ paszta ételfestéket használunk.
  • Magokkal: A nyers tésztát kenjük meg tojásfehérjével, amibe nyomkodjunk magvakat, gyümölcsöket( mandula, dió, tökmag, napraforgómag, mák, szezámmag). Majd ismét kenjük meg tojásfehérjével.
  • Dekorcukrokkal: Különböző színű dekorcukorral, arany és ezüstszínű gyögycukorral díszíthetjük.
  • Marcipánnal: A fehér marcipánt különböző színűre színezhetjük ételfestékkel. A kinyújtott marcipánt késsel, pogácsa szaggatóval különböző formára vághatjuk ki. Cukormázzal rögzíthetjük a mézeskalácshoz.
  • Szalaggal: A nyers tésztát lyukasszuk ki még sütés előtt, amibe szatén vagy organza szalagot fűzhetünk bele..

Mentori segítség: Csuporné Angyal Zsuzsa fazekas, mézeskalács díszítő - www.facebook.com/angyalfazekas

Munkafolyamat képekben

Mézeskalács készítése - munkafolyamat
Webáruház virtuális kosár Kosárba: