„ M Ű H E L Y  A  V I L Á G R A ”

Műhelyvilág Alapítvány - Népi kézműves termékek Webáruháza

Papírmerítés

Technika bemutatása

A házilag merített papír készítéséhez egy adag hulladékpapírt apró fecnikre tépünk, melyet egy napos vízben történő áztatással pépesíteni kell. Ezután turmixgépbe tesszük kisebb adagokkal haladva, s teljesen pépesre keverjük. Ez a zúzás fázisa. Az összeturmixolt sűrű pépet egy edénybe tesszük, majd vízzel higítjuk és összekeverve masszává alakítjuk.
Egy fakeretre apró szemű műanyag- vagy fémhálót feszítünk, ezt a merítő szitát függőlegesen eresztjük bele a kádba, majd vízszintesen tartjuk, lassan rázogatva a papírpépet egyenletesen eloszlatjuk. Ezután óvatos mozdulattal kiemeljük a szitát a kádból, majd a vizet hagyjuk lecsöpögni róla, s kicsit szárítjuk. Ezt követően a szita tartalmát ráfordítjuk egy filclapra. A készülő merített papírok közé filclapot helyezünk. A tetejére súlyt helyezünk, így a felesleges vizet teljesen kiszorítjuk belőle. Ez a folyamat a sajtolás. Az utolsó munkamenet a szárítás. A kisajtolt papírlapokat csíptessük, akasszuk ruhaszárítóra. A lapokat akár ki is vasalhatjuk. A pépet a következőképpen festhetjük: rakjunk bele tapétaragasztót, majd keverjünk bele néhány csepp sűrű vízfestéket vagy tintát. A merített papírt díszíthetjük szárított, préselt növényekkel is, esetleg raffiával.

Folyamatleírás

  1. A papírhulladékokat apró darabokra tépjük, annyi vizet öntünk rá, hogy ellepje, majd ázni hagyjuk egy napig.
  2. Ha már eleget áztak a papírdarabkák, vizet adunk hozzá, s turmixgéppel pépesítjük.
  3. Előkészítjük a sodrófát, a törülközőt és a kerethez illő méretre darabolt, megnedvesített törlőkendőket.
  4. A pépet a lavórba öntjük, és annyi vizet adunk hozzá, hogy joghurtszerű állaga legyen. Sűrű pépből vastagabb, hígabb pépből vékonyabb papír lesz. A szürkésfehér pépet vízfestékkel vagy krétaporral színezhetjük.
  5. Merítés: fogjuk meg a szitát, függőlegesen mártsuk bele a pépbe, majd fordítsuk vízszintesbe, és enyhén rázogassuk meg még a pépben, hogy egyenletes vastagságban borítsa a hálót. Ezután – még mindig vízszintesen –kiemeljük a keretet, hagyjuk lecsorogni róla a felesleges vizet. A nedves törlőkendőt borítsuk rá a papírra, majd gyors mozdulattal fordítsuk fejtetőre az egészet: így alul lesz a törülköző, rajta a kendő, ezen a merített papír, felül pedig a háló. Ezután a sodrófával vagy szivaccsal kinyomkodjuk a vizet a papírból, amely végül elválik a szitától.
  6. A kendőt a rátapadt papírral, és vízszintesen elhelyezve kötélre csíptetjük, hagyjuk száradni. A megszáradt papír könnyen elválik a kendőtől.
  7. Díszítés rátéttel: a még nedves laphoz – egy kis plusz pép segítségével – hozzápréselhetünk például szárított virágokat és faleveleket, textil- vagy csipkedarabokat, fotókat, szalvétát.
  8. Végül a megszáradt papírokat nehezékkel nyomtatjuk, vagy simára vasaljuk.

Munkafolyamat képekben

Munkafolyamat - papírmerítés
Webáruház virtuális kosár Kosárba: