„ M Ű H E L Y  A  V I L Á G R A ”

Műhelyvilág Alapítvány - Népi kézműves termékek Webáruháza

Tűzzománc készítés, kőfestés, zsírkőfaragás

Technikák bemutatása

Tűzzománc

Iparművészeti és képzőművészeti technika, melynek lényege, hogy porrá tört színes üveganyagot egy hordozó alapra - úgynevezett recipiensre, legtöbbször fémre- olvasztanak, a két anyag között összeköttetés jön létre oly módon, hogy együtt magas hőfokra hevítik őket, a felületet a zománc színesen díszíti. A zománc az ötvösség több ezer éves díszítőanyaga. Fejlődése során sokféle ötvöszománc-technika alakult ki. A zománc az üvegfélék nagy csoportjába tartozik. Az üveg fényáteresztő, víz- és saválló, éghetetlen, de törékeny. A zománcozás alapja lehet acéllemez, öntöttvas, vörösréz, ezüst és ötvözetei, platina, agyag, üveg, porcelán. A technikákban megegyezik, hogy a száraz vagy nedves, iszapolt zománcport valamilyen módon a hordozó felületen vékony rétegben elhelyezik, majd az egészet kemencében kiégetik. A zománc alkalmazásának módja szerint két fő csoportra osztható: festőjellegű és ötvös jellegű zománcozásra. Festőzománc pl. a sablonzománcozás, a sgraffito, és a festőzománc technika; ötvöszománc pl. rekeszzománc, a beágyazott zománc és a domborművű zománc. A zománccal bevont tárgyak jól ellenállnak az időjárásnak, különböző vegyi anyagok oldó- maró hatásának. Az iparban többek között konyhai edényeket, fürdőszobai és gyári berendezéseket vonnak be vele. Dekoratív felhasználás alatt művészileg feldolgozott fémek (dísztárgyak, ékszerek, képek) felületének díszítését értjük.

Kőfestés

Kisebb, nagyobb lapos köveket, kavicsokat gyűjtünk, ezeket különböző mintákkal díszítjük. Az elkészült munkánk lehet kabalakő, szerencsekő, varázskő, hálakő, vagy ajándékkő, kis mérföldkő, vagy papírnehezék.

Zsírkőfaragás

A zsírkő a földön található legpuhább kő (elsősorban dél- amerikai, ázsiai és afrikai a származási helye). Könnyen megmunkálható fűrésszel, reszelővel, ráspollyal, késsel, csiszolópapírral. Színe lehet bézs, világos és sötétzöld, világos és sötétbarna, antracit, fekete. Puha, nem törik szilánkosra, nem pórusos, azbesztmentes. Minden kő egyedi.

Kozmetikai és gyógyszerkészítményekben töltőanyagként, szigetelő kerámiákban; textil- és gumigyártásban adalékanyagként; festékgyártásban (például szabókréta); növényvédő szerekben vivőanyagként használják. Az élelmiszeriparban csomósodást gátló anyagként, töltőanyagként, valamint egyes bevonatok készítése során alkalmazzák.

Folyamatleírások

Tűzzománckészítés

  1. A hordozó alapot (öntöttvas, vörösréz, ezüst és ezüstötvözetek, arany és aranyötvözetek, platina,agyag, üveg, porcelán és kő) a kívánt formára vágjuk, alakítjuk, csiszoljuk.
  2. A száraz vagy nedves, iszapolt zománcport a hordozó felületen vékony rétegben elhelyezzük.
  3. Az alap hátoldalára előbb kontrazománcot teszünk, majd kiégetjük a deformáció elkerülése érdekében.
  4. A nedves festéket kiszárítjuk. Az alaplemezt alapzománccal látjuk el.
  5. Felvisszük a festéket az munkadarabra.
  6. Kemencében kiégetjük. A kiégetés hőmérséklete 700–820 °C.

Technikák

Sablonzománcozás esetén a kiégetett alapzománcra sablont helyezünk a kívánt formának megfelelő kivágással, majd ezen keresztül rászitáljuk a zománcport a lemezre, és így kerül be a kemencébe.

A sgraffito szó karcolást, kaparást jelent. Az ilyen technikával készült zománcképre rétegesen visszük fel a zománcot; a felső, még nem kiégetett zománcba belekarcoljuk a körvonalakat, visszakaparjuk a körbehatárolt felületet, majd újra égetjük. Ez többször is megismételhető, a kaparás során mindig az előző réteg, a már kiégetett zománc tűnik elő.

A tűzzománc készítés szakköri tevékenység mentorának ajánlása a 'Fusion' ékszerkollekció.

A MűhelyVilág Alapítvány javára felajánlom a 'Fusion' névre keresztelt ékszer szett tervének kreatív használatát.
Nyilatkozom, hogy a továbbiakban sem várok ellenszolgáltatást vagy juttatást azért, hogy a gyerekekkel elkészítsék és értékesítsék az általam tervezett ékszereket. Szeretném, ha az elkészített elemek összerakásában olyan szabadságuk lenne, hogy tetszésük és kedvük szerint variálva komponálják meg a tárgyakat. Felajánlásom célja, hogy segítsem a tárgyak eladhatóságát, képzőművészként fontosnak tartom azt is, hogy a kézműves termékek nagyobb megbecsülést nyerjenek a minőség által. A terv része, hogy a pontos munkamenetet követve a gyerekek tanári felügyelettel biztonságosan, anyagtakarékosan a számukra lehető legkönnyebben, mégis készségeiket fejlesztve készíthessék el azokat.
A 'Fusion' ékszerek jellegük szerint rusztikus, rojtszerű fülbevalók, nyakláncok, asszimetrikus csatok és brossok, esetleg gyűrűk. Célom a gondolat elindítása, az elemek elkészítése után tetszőlegesen variálhatják egymással a különböző elemeket saját kreativitásuk szerint.

Páthi Diána képzőművész - http://lineornament.blogspot.hu/

Fusion

Kőfestés

  1. Kisebb, nagyobb lapos köveket, kavicsokat gyűjtünk.
  2. Alaposan megmossuk, szárítjuk.
  3. A kövekre különböző mintákat tervezünk, rajzolunk.
  4. Akril/ temperafestékkel színesre festjük, díszítjük.
  5. Lakkozással tartósabbá tehetjük a munkadarabot.

Zsírkőfaragás

  1. A zsírkőtömböket kisebb darabokra törjük.
  2. A nyerskövet a kívánt formára alakítjuk. A megmunkálás során a háromdimenziós alkotások elkészítéséhez fűrészt, reszelőt, ráspolyt, kést, csiszolópapírt használunk.
  3. Egyedi darabokat formálhatunk: amulett rudakat, kőlapokat, gyertya és mécses tartó alapokat, zsírkőállatokat, képtartókat.
  4. Szükség esetén a darabokat zsírkőragasztóval rögzíthetjük.

Munkafolyamat képekben

Munkafolyamat - tűzzománc
Webáruház virtuális kosár Kosárba: