„ M Ű H E L Y  A  V I L Á G R A ”

Műhelyvilág Alapítvány - Népi kézműves termékek Webáruháza

Famunkák

Technikák bemutatása

Egyszerű megmunkáló fogások

  1. Hántolás: A hántolás művelete abból áll, hogy a nyers vessző héját a bot végén megemeljük és szilánkokban végig lehúzzuk.
  2. Darabolás, vágások: A vékonyabb vesszőt, pálcikát a merőlegesen ráhelyezett és gyengén nyomott késpenge alatt görgetve vágjuk át; a vastagabb vesszőket a kívánt helyen késsel merőlegesen bevágjuk, s a bevágás mellett ferdén kifaragjuk az anyagot körkörösen addig, amíg az elvékonyodott belső részt görgetve levághatjuk. Még vastagabb vesszőket, botokat apró fogú fűrésszel vágunk át merőlegesen vagy ferde síkban. Az egyenes vágásokat apró fogú fűrésszel; ívelt/ kanyarító vágásokat fonalfűrésszel végzünk. Az élvágások az anyag sík oldalfelületére mindig merőlegesek legyenek.
  3. Hegyezés: A vékonyabb vesszőket ugyanúgy hegyezzük, mint a ceruzát, vastagabb vesszők végét a munkalapra letámasztva, körbeforgatva faragjuk hegyesre.
  4. Behasítás: A vesszőt a munkalapra fektetjük, s a késpengét a behasítás mélységének megfelelően a vessző oldalára illesztjük, utána a kés lenyomásával elvégezzük a behasítást.
  5. Árkolás, rovátkolás: Úgy dolgozunk, mint a darabolásnál, de az anyagot mindkét oldalról kifaragjuk a kívánt mélységben.
  6. Reszelés, csiszolás: Az élek reszelése, csiszolása az alkatrészek kiszabása után következik. A vágás egyenetlen részeit az ívelt, életlen fareszelővel elsimítjuk; azután sima felületre fektetett csiszolópapíron, merőleges tartásban, simára csiszoljuk az egyenetlen éleket. Ügyeljünk arra, hogy a reszelő munka közben le ne hasítsa a túloldalon az anyag rostjait. Ennek elkerülésére a túloldalon csináljunk előreszelést, ami annyit jelent, hogy a reszelővel kissé ferdén leszedjük az anyag élét. Az előgyalult anyagokat is meg kell csiszolni finom csiszolópapírral vagy puha habkővel.
  7. Lyukfúrás: A kerekes kézi fúró, a furdancs és az elektromos fúrógép is tökéletesen megfelel a munkához.
  8. Ragasztás: Vízbázisú ragasztó vagy barkácsragasztó alkalmas a tárgyak készítéséhez, száradás után vízhatlan lesz. A ragasztót általában mindkét ragasztandó felületre felhordjuk, és a darabokat összenyomva szárítjuk meg. Papírt tapétaragasztóval ragaszthatunk a fára.

Folyamatleírások

  1. Kiválasztjuk a faanyagot: lehetőleg jó minőségű faanyagot szerezzünk be. A minőség három dologtól függ: a szárítástól, a leszabástól és a tárolástól. Ügyeljünk rá, hogy ne legyen benne csomó, és ne legyen vetemedett.
  2. Előkészítjük a faanyagot. Sablon segítségével vagy méréssel előrajzoljuk a munkadarab elemeit, majd következik a megmunkálás.
  3. Festés, lakkozás Vizes alapú akrilfestékkel ajánlott a kisebb tárgyak díszítése. Széles színskálájú gyorsan száradó festék. Jól fed, finom vonalak húzhatók vele és száradás után vízhatlan. Vízbázisú lakkal fedjük a festett réteget. Díszítési technika lehet minta megrajzolás/ sablonhasználat után a kitöltő festés, elfedés (pl.:szigetelőszalag csíkokkal rácsos felület kitakarása), tuskihúzóval vonalazás, kontúrozás, öntapadós matricák stb. A díszítéseket is mindig rögzítsük egy lakkréteggel. Fontos, hogy a használt festékek vagy lakkok ne legyenek mérgezőek!
Webáruház virtuális kosár Kosárba: